Školní družina je součástí Základní školy a mateřské školy Proseč, zřizovatelem je město Proseč. Školní družina má od školního roku 2024/2025 již tři oddělení, každé s maximální kapacitou 30 dětí, tak abychom byli schopni pokrýt zvyšující se poptávku. Zároveň chceme služby školní družiny nabídnout i starším dětem, které dojíždí nebo mají časové prodlevy mezi výukou a další mimoškolní činnosti, jako prostředek k prevenci sociálně patologických jevů.

Základním posláním školní družiny je podporovat zdravý tělesný, psychický a sociální vývoj dítěte a vytvářet optimální podmínky pro jeho individuální osobnostní rozvoj v návaznosti na jeho výchovu v rodině a v úzké součinnosti s rodinou a třídním učitelem.

Činnosti ve školní družině jsou zejména pravidelné, příležitostné a spontánní:

• Pravidelná činnost je dána týdenní skladbou zaměstnání - patří sem různé zájmové činnosti, např. výtvarná, tělovýchovná, hudební, atd.
  • Příležitostné akce – nejsou zahrnuty do standardní týdenní skladby zaměstnání, jsou to např. besídky, návštěva knihovny, výlety atd.
  • Spontánní aktivity jsou průběžné individuální odpočinkové činnosti po obědě v místnosti, ale i při pobytu venku.
  • Odpočinkové činnosti kompenzují jednostrannou zátěž během školního vyučování.
  • K činnostem ve školní družině patří také příprava na vyučování, při které si děti rozšiřují poznatky, které získaly během vyučování (domácí cvičení, didaktické hry, tématické vycházky, atd.).

Provoz školní družiny

Provoz školní družiny je od 6:00 do 7:50 a od 11:45 do 16:30 hod. Do ranní družiny mohou chodit děti nezávisle na odpolední docházce a obráceně. Chod školní družiny zajišťují tři aprobované vychovatelky.

Všechna oddělení se nacházejí v budově prvního stupně. Pro realizaci výchovných činností využívají také tělocvičnu, školní hřiště, keramickou dílnu, počítačovou učebnu a celý areál školy.

Do družiny jsou přijímány děti na základě přihlášky, kterou vyplňují zákonní zástupci. Na přihlášce je uveden přesný čas a způsob odchodu dítěte z družiny (včetně doprovodu).

Uvolňování dítěte ze školní družiny

Docházka přijatého žáka do družiny je povinná. Omluvit dítě je možné pouze na základě písemné žádosti předložené před nebo v den požadovaného uvolnění zákonným zástupcem. Na základě telefonické žádosti dítě uvolnit nelze. Změna docházky dítěte v průběhu školního roku je možná, musí být též písemná.

Poplatek za školní družinu

Školní družina se hradí trvalým příkazem z bankovního účtu rodičů a to vždy do 20. dne v měsíci. Je možné uhradit částku na celý školní rok jednou platbou.

• Celodenní a polodenní docházka: 200 Kč měsíčně